Yesemek tarihte ilk defa 1890 Yılında Zincirli (Sam’al) da Alman Doğu Araştırmaları Kurumu adına kazı yapan Felix Von Luschan tarafından keşfedilerek bilim âlemine tanıtılmıştır.

Yesemek’te arkeolojik kazı çalışmaları 1957-1961 yıllarında Prof. Dr. Bahadır Alkım ve Refik Duru tarafından sürdürülmüştür. Yesemek’te yapılan kazı çalışmaları 1989-1991 yıllarında Arkeolog İlhan Temizsoy tarafından devam ettirilmiştir. Temizsoy’un çalışmalarıyla toprak altında kalan heykeller gün ışığına çıkarılmış ve Yesemek Açık Hava Müzesi olarak düzenlenmiştir.

2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine giren Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi ile ilgili 2016 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde 2016 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında bir protokol imzalanmıştır. Yapılan protokol kapsamında Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi UNESCO çalışmaları ve Alan Yönetim Planı yetkisi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne verilmiştir.